Palik atsiliepimą Spausdinti RSS
Sunkmetis skatina imtis avininkystės
 Valstietis.lt
 2009-03-18

Sunkmetis skatina imtis avininkystės(4)

„Žmonės kone kasdien skambina, nori įsigyti avių, pasikonsultuoti, kaip jas auginti. Nieko nuostabaus – sunkesniu metu Lietuvoje visada būdavo auginama daugiau avių. Pvz., pokariu šalyje buvo laikoma apie 560 tūkst. avių, o dabar teturime tik 51 tūkstantį. Bankrutuojant stambioms galvijų fermoms, galima būtų pagalvoti apie avininkystę. Avys laikymo sąlygoms visai nereiklios, o avienos paklausa palengva auga“, – sakė Lietuvos avių augintojų asociacijos pirmininkas, genofondines Lietuvos juodgalves avis auginančios valstybinės įmonės „Šeduvos avininkystė“ direktorius Juozapas Mikutis.

Parduoda veislines juodgalves avis

Buvusioje Lietuvos gyvulininkystės instituto eksperimentinėje bazėje įsikūrusi įmonė dabar augina 1320 avių, iš jų 570 – ėriavedės. Kasmet didinama juodgalvių avių banda šiemet jau pagausėjo 300 ėriukų. „Šeduvos avininkystės“ įmonė – Lietuvos juodgalvių avių A kategorijos veislynas, kuriame saugomas šios vietinės veislės genofondas. Todėl daugiausia avių įmonė parduoda veislei – apie 200 juodgalvių per metus. Išbrokuotos ėriavedės ir veislei neparduoti avinukai tenka mėsai. Tokių per metus būna apie 160.Genofondines juodgalves žmones perka ir didesniais kiekiais, ir po kelias. „Štai praėjusių metų pabaigoje vienas avių augintojas iš Marijampolės rajono įsigijo 120 avyčių. Paprastai ūkininkai ar kaimo gyventojai perka po 3–5 ar po 10–20 juodgalvių“, – aiškino J.Mikutis. Šiuo metu įmonė turi parduoti per 100 veislinių kergiamo amžiaus avyčių. Įmonės vadovas pastebėjo, kad žmonės vis dažniau pageidauja ir jau sukergtų avių.

Vilniuje ėrieną išparduoda be vargo

Kone kasdien norinčiųjų auginti avis skambučių sulaukiantis entuziastingas avininkystės specialistas tvirtino, kad, užklupus sunkmečiui, palanku laikyti šiuos gyvulius. Anot J.Mikučio, didėjant nedarbui, žmonės savo poreikiams imsis auginti gyvulius. Mažiausiai sąnaudų reikėtų avims laikyti. „Avys nelepios ir nelabai reiklios priežiūrai, pašarams. Šie gyvuliai sugraužia beveik visas piktžoles pievoje (vienai aviai su ėriukais reikia 25 arų žemės). Todėl ne vienas sodybos šeimininkas vien dėl to laiko avis. Be to, avių pulkelis – sodybos puošmena“, – sakė „Šeduvos avininkystės“ direktorius.J.Mikutis pastebėjo, kad avys darosi vis populiaresnės turistams patraukliuose rajonuose. Arčiau Vilniaus esantys avių augintojai ėrieną be vargo išparduoda sostinėje. „Žemės ūkio ministrui bei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai leidus įsirengti nedideles skerdyklėles ūkiuose, visos šalies turgeliuose galėtų atsirasti daugiau lietuviškos avienos“, – sakė Avių augintojų asociacijos pirmininkas. Aviena – labai vertinga mėsa, naudinga organizmui. Tačiau, anot J.Mikučio, žmonėms, neragavusiems geros ėrienos, nuomonę apie ją sugadina prasta įvežtinė mėsa. Kartą jam su avininkystės specialistais iš Vokietijos vienoje pakelės užeigoje teko valgyti prastos avienos šašlyką. „Virtuvėje išsiaiškinau, kad avienos jie pigiai nusipirko iš lenkų. Paragavus tokios mėsos, vargu ar jos norėsis daugiau“, – apgailestavo J.Mikutis.

Už juodgalves skiriama ES išmoka

Pradedantiems avių augintojams genofondinius gyvulius saugančios įmonės direktorius pataria įsigyti mažiausiai 10–12 juodgalvių. Aišku, galima pradėti ir nuo mažesnio kiekio veislinių avių, tuomet ilgiau užtruks, kol pagausės jų pulkas. Anot J.Mikučio, norint iš avininkystės pragyventi, reikia laikyti mažiausiai 1500 ėriavedžių. Avys atsiveda po vieną, du, rečiau – tris ėriukus. Vidutiniškai vienai aviai tenka apie pusantro ėriuko. J.Mikutis priminė, kad pradėję auginti juodgalves avis žmonės galėtų gauti ir ES paramą, skirtą retų Lietuvos senųjų veislių gyvuliams ir naminiams paukščiams išsaugoti. Už Lietuvos juodgalves ėriavedes ir veislinį prieauglį nuo 6 mėnesių mokama po 28 eurus. Europos Komisijai dabar pasiūlyta padidinti subsidijas už saugomus gyvulius ir paukščius. Už juodgalves siūloma mokėti po 51 eurą. Iki 2007 metų vidurio už veislinės medžiagos įsigijimą subsidijas mokėjo ir mūsų valstybė – per 200 litų už veislinę ėriavedę. Jų nelikus, „Šeduvos avininkystės“ įmonei tenka pigiau parduoti genofondines juodgalves (po 400 Lt).

 

Atsirado ir vilnos paklausa

J.Mikutis pastebėjo ir kitus avininkystei gerus požymius rinkoje. „Pastaraisiais metais avių augintojai neturėjo kur dėti vilnos. Dabar šalyje atsirado bent trys vilnos perdirbimo įmonės. Jos gamina vilnonę patalynę, viena įmonė stato vilnonę jurtą, kurią netrukus turėtų viešai pristatyti. Šiltos ir egzotiškos jurtos turėtų turėti paklausą prie kaimo turizmo sodybų“, – aiškino „Šeduvos avininkystės“ direktorius. Anot jo, kol kas niekam nereikalingi avikailiai. „Dabar viską užkariavusi sintetika, tačiau vilna, kailis – natūralios medžiagos, jos turi grįžti į mūsų gyvenimą“, – sakė J.Mikutis.

 

Ėriukus globoja kaip kūdikius

Siekiant išsaugoti juodgalvių avių genofondą, įmonėje labai kruopščiai ir atsakingai vykdomas selekcinis darbas – sudaromi veisimo planai, kontroliuojamas produktyvumas ir kt. „Selekcininkai juodgalves aveles saugo kaip savo akį. Gimusius ėriukus globojame kaip kūdikius“, – teigė avininkystei atsidavę įmonės darbuotojai. Lietuvos juodgalvių avių veislė išvesta XX a. viduryje, mišrinant vietines šiurkščiavilnes avis su šropšyrų, o vėliau ir Vokietijos juodgalvių veislės avinais. Juodgalvių gera mėsa ir vertinga pusiau plona vilna. Genofondinės avys yra stiprios, atsparios klimato pokyčiams.

2009-03-18
 • Informuokite apie netinkamus komentarus

  vytaytas 2011-02-14 18:01:10

  Laba diena. Jus kur nors surast gerb. Juozai labai sunku. Norėčiau pirkti dviejų metų aviną ir sužinoti kainą.
  Sėkmės, sveikatos.
  Lauksiu atsakymo.
 • Informuokite apie netinkamus komentarus

  litas 2009-03-24 13:11:30

  Kiek pinigo gali pasidaryti internete: www.litai.tai.lt
 • Informuokite apie netinkamus komentarus

  darius 2009-03-20 12:20:54

  noreciau pradedi auginti avis , siaip yra truputis investiciju ir 2 ha . zemes . kur geriausia butu kreiptis ir gauti informacija apie aviu auginima ar galima gauti ish lt . ar es kokia parama , istikruju labai susidomejau .. aciu..
Skaityti visus komentarus (4)
JŪSŲ KOMENTARAS
Vardas*: El. pašto adresas:
ZEBRA redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite ZEBRA redakciją apie netinkamus komentarus.
Verslas

Ekonomistė Violeta Klyvienė: pensijų kompensavimas įmanomas tik padidinus mokesčius(12)

Politikų ketinimai kompensuoti pensijas tėra svajonės, sako „Danske Bank“ analitikė Violeta Klyvienė. Apie tai būtų galima galvoti tik įvedus naujus mokesčius. „Kol nė vienas politikas nedrįsta...

Gitanas Nausėda: Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė tęsia Andriaus Kubiliaus vyriausybės politiką

Gitanas Nausėda: Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė tęsia Andriaus Kubiliaus vyriausybės politiką(4)

Algirdo Butkevičiaus vadovaujama vyriausybė yra pasiryžusi...

Statistika rodo atlyginimų augimą: ar kas nors tai pajuto?

Statistika rodo atlyginimų augimą: ar kas nors tai pajuto?(5)

Statistikai fiksuoja, kad algos tiek popieriuje, tiek...

Kasdienių įpročių poveikis gamtai ir mūsų piniginėms: kiek iš tiesų kainuoja popierius, vonia ir automobilis

Kasdienių įpročių poveikis gamtai ir mūsų piniginėms: kiek iš tiesų kainuoja popierius, vonia ir automobilis(2)

Internete radę įdomų straipsnį dažnai jį atsispausdiname,...

Per dvejus „Snoro“ bankroto metus sugrąžinta 1,9 mlrd. litų

Per dvejus „Snoro“ bankroto metus sugrąžinta 1,9 mlrd. litų(1)

Per dvejus metus nuo banko „Snoras“ bankroto pradžios...

Vištų karas Telšiuose: miestiečiai „Vičiūnų“ grupę varo lauk su visais 80 milijonų litų

Vištų karas Telšiuose: miestiečiai „Vičiūnų“ grupę varo lauk su visais 80 milijonų litų(4)

Telšių pašonėje jau prieš kurį laiką turėjo įsikurti...

Kalėdų egles eksportuojantis verslininkas: poreikis išaugo penktadaliu

Kalėdų egles eksportuojantis verslininkas: poreikis išaugo penktadaliu

Nors iki Kalėdų dar kelios savaitės, eglėmis prekiaujantis...

skaityti daugiau naujienų