Palik atsiliepimą Spausdinti RSS
Kol kas nebus keičiama Valstybės gynimo tarybos sudėtis
 
 2005-08-29

Kol kas nebus keičiama Valstybės gynimo tarybos sudėtis

Politikams svarstant poreikį ir galimybes keisti prezidento vadovaujamos Valstybės gynimo tarybos (VGT) sudėtį, šios tarybos nariai tikina, kad kol kas nesiims šių darbų.

Po pirmadienį Prezidentūroje įvykusio VGT posėdžio prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Rytis Muraška patvirtino, kad apie VGT funkcijų išplėtimą neoficialiai jau seniai kalbama, tačiau pačioje taryboje tai kol kas nebuvo svarstyta.

„Oficialiai jokių planų nemačiau, negirdėjau ir nežinau. Neoficialiai – taip, diskusijos buvo. Bet šiame gynybos posėdyje apie tai nebuvo kalbėta", – žurnalistams teigė R. Muraška.

Kaip anksčiau skelbė dienraštis „Lietuvos rytas", Krašto apsaugos ministerijoje rengiamas projektas, kuriuo siūloma ne tik pakeisti Valstybės gynimo tarybos pavadinimą, išplėsti jos funkcijas, bet ir pakeisti sudėtį. Pagal Konstituciją, į svarbiausius valstybės gynimo klausimus svarstančią tarybą šiuo metu įeina prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas.

Teigiama, kad iš tarybos siūloma išbraukti kariuomenės vadą, o ją papildyti užsienio ir vidaus reikalų ministrais, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų vadovais.

Tačiau prezidento patarėjas tikina, kad oficialiai Krašto apsaugos ministras „kol kas niekam nieko nesiūlė ir tokios iniciatyvos oficialiai iš viso nėra". Anot patarėjo, prezidentas pasisako už diskusiją, tačiau ji turi būti aiškiai ir oficialiai pradėta.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus taip pat tikino nieko nežinąs apie oficialius siūlymus keisti VGT sudėtį, išbraukiant iš jos kariuomenės vadą. „Diskusija apie tarybą neformaliai vyksta keletą metus, čia ne vakar prasidėjo, apie funkcijas, sudėtį, bet oficialių diskusijų nėra. Manau, kad VGT tiek pavadinimas, tiek funkcijos, tiek sudėtis yra ne vienos dienos klausimas, pirmiausiai turi būti apsvarstytas pačioje VGT", – kalbėjo jis.

Tačiau V. Tutkus mano, kad kariuomenės vadas turėtų dalyvauti VGT. „Mano manymu, kad vienas iš esminių VGT klausimų ir uždavinių – tai yra Lietuvos kariuomenė, jos vystymas, prioritetai, įsipareigojimų prisiėmimas NATO ir ES kontekste, tarptautinės operacijos. Tai šie klausimai VGT matyt niekada neaplenks, atitinkamai kariuomenės vadas dalyvavimas VGT, mano asmeniniu požiūriu, yra logiškas", – sakė jis.

Anot spaudos G. Kirkilas mano, kad šiuo metu Valstybės gynimo tarybos funkcijos yra per siauros. Lietuvai tapus NATO ir Europos Sąjungos nare, šioje taryboje jau nepakanka svarstyti vien tik gynybos reikalus.

Todėl pagal ikikarinį modelį sudarytą Valstybės gynimo tarybą siūloma pervadinti Nacionalinio saugumo taryba. Ši institucija turėtų nagrinėti su nacionaliniu saugumu susijusius vidaus ir užsienio politikos klausimus bei koordinuoti jų sprendimą.

Opozicinių frakcijų koaliciją sudarę konservatoriai ir liberalcentristai taip pat yra pareiškę, jog norėtų būti kviečiami į VGT posėdžius. R. Muraška teigia, jog pirmadienį vykusiame VGT posėdyje šis klausimas nebuvo svarstytas, tačiau norint kviesti opoziciją į VGT posėdžius, reikėtų taisyti Konstituciją.

Pirmadienį vykusiame VGT posėdyje taip pat buvo patvirtinti Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos veiklos strategijos metmenys, tačiau prezidento patarėjas R. Muraška išsamiau nekomentavo šios strategijos. Anot jo, krašto apsaugos ministras buvo įpareigotas koordinuoti ir kontroliuoti šios strategijos parengimą.

Anot R. Muraškos, VGT posėdyje taip pat buvo pristatyta „informacija apie Lietuvos įsipareigojimus NATO rėmuose dėl karinių pajėgų tikslų, ir jų įgyvendinimo", tačiau sprendimas nebuvo priimtas.

Aljansas pateikė Lietuvai 65 vadinamuosius gynybos pajėgų tikslus, kuriuose atsižvelgiama į į Aljanso karinių pajėgų vystymosi bendras tendencijas. Minėtieji gynybos pajėgų tikslai kol kas neviešinami, nes dėl jų apimties ir vykdymo Lietuva ir NATO derėsis šį rudenį. Galutinai užduotys Lietuvai bus patvirtintos kitą pavasarį įvyksiančiame NATO gynybos ministrų susitikime.

Prezidento vadovaujamos VGT nuolatiniai nariai yra premjeras Algirdas Brazauskas, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas ir kariuomenės vadas generolas majoras V. Tutkus.

VGT svarsto ir koordinuoja svarbiausius valstybės gynybos klausimus.

Zebra.lt / BNS
2005-08-29
JŪSŲ KOMENTARAS
Vardas*: El. pašto adresas:
ZEBRA redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite ZEBRA redakciją apie netinkamus komentarus.
Lietuvoje

Įstaigose kitąmet leista mokėti didesnius priedus(1)

Vyriausybė trečiadienį nutarė atstatyti 2009 metais nuleistas biudžetinėse įstaigų mokamų priedų lubas.

Viktoras Uspaskichas be Seimo leidimo vėl išskrido į Maskvą

Viktoras Uspaskichas be Seimo leidimo vėl išskrido į Maskvą(8)

Nors ketvirtadienį Seime numatomas svarbus balsavimas...

Mokslo tyrimais pridengta nomenklatūrinė medžioklė

Mokslo tyrimais pridengta nomenklatūrinė medžioklė(8)

„Nelįskite ten, kur nereikia“, – tokį patarimą išgirdo...

Kęstutis Masiulis: visas sovietmetį primenančias skulptūras reikia demontuoti

Kęstutis Masiulis: visas sovietmetį primenančias skulptūras reikia demontuoti(29)

Kijeve studentams nuvertus Lenino skulptūrą, Lietuvoje...

Žurnalistų etikos inspektorė siūlo žurnalistus laikyti apsimelavusiais, kol jie neįrodė priešingai

Žurnalistų etikos inspektorė siūlo žurnalistus laikyti apsimelavusiais, kol jie neįrodė priešingai(6)

Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė parengė...

Tyrimas dėl VSD pažymos nutekinimo apaugo spėlionėmis, o Generalinė prokuratūra tyli

Tyrimas dėl VSD pažymos nutekinimo apaugo spėlionėmis, o Generalinė prokuratūra tyli(2)

Nors nuo Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos...

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis: „Jei būčiau išrinktas prezidentu, o Algirdas Butkevičius toliau eitų premjero pareigas – kartu galėtume nuveikti daug daugiau“

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis: „Jei būčiau išrinktas prezidentu, o Algirdas Butkevičius toliau eitų premjero pareigas – kartu galėtume nuveikti daug daugiau“(12)

Galimas socialdemokratų kandidatas į prezidentus Zigmas...

skaityti daugiau naujienų